Agroturizmus:
a vidéki turizmus részeként, a mezőgazdasági tevékenységekben való részvételi lehetőségek és az ide kapcsolódó szolgáltatások összessége.
Bioszféra rezervátum:
az UNESCO Ember és Bioszféra Program során létrehozott olyan tengerparti vagy szárazföldi területek, amelyek nemzetközileg elismert ökoszisztémáknak adnak otthont. Hivatalosan nem kötelező ezeket a területeket védett oltalom alá helyezni, azonban hazánkban mindegyik bioszféra rezervátum nemzeti parki területként védett státusszal rendelkezik. Például az izsáki Kolon-tó, Hortobágy.
Erdei iskola:
A 2001 márciusában tartott Erdei Iskola Konferencia záróülésén elfogadott, Lehoczky János által megfogalmazott hivatalos definíció a következő: „Az erdei iskola sajátos, a környezet adottságaira építő nevelés- és tanulásszervezési egység. A szorgalmi időben megvalósuló, egybefüggően többnapos, a szervező oktatási intézmény székhelyétől különböző helyszínű tanulásszervezési mód, amelynek során a tanulás a tanulók aktív, cselekvő, kölcsönösségen alapuló együttműködésére és kommunikációjára épül. A tanítás tartalmilag és tantervileg egyaránt szorosan kapcsolódik a választott helyszín természeti, ember által létesített és szociokulturális környezetéhez. Kiemelkedő nevelési feladata a környezettel harmonikus, egészséges életvezetési képességek fejlesztése és a közösségi tevékenységekhez kötődő szocializáció." Erdei iskolák Magyarországon>>
Európai Diplomás terület:
ezt a címet 1965 óta az Európai Tanács adományozza, ezzel elismerve, hogy a kitüntetett terület „tudományos és kulturális értéke, szépsége és az ennek megfelelő természetvédelmi intézkedések nemzetközileg kiemelkedők és európai jelentőségűek a természeti értékek megőrzésében." Magyarországon a Tihanyi-félsziget utóvulkáni képződményei, az Ipolytarnóci ősmaradványok Természetvédelmi Terület, valamint a Kis- és Nagy-szénás Fokozottan Védett Terület (Pilis) érdemelte ki.
Falusi turizmus:
nehéz definiálni heterogén jellege miatt, azonban ideköthető az összes olyan falusi környezetbe történő utazás, amelynél az elszállásolás nem kereskedelmi szálláshelyen történik, és ahol a vendéglátó és vendég közötti kapcsolat személyes. Az idelátogató számos programban vehet részt a vendéglátótól függően, például lovagolhat, kerékpározhat, vagy mezőgazdasági programokban vehet részt.
FATOSZ:
Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége, mely a falusi turizmusban tevékenykedő szolgáltatók érdekképviselete céljából jött létre 1994-ben Falusi Turizmus Országos Szövetsége néven.
Fauna: állatvilág
Felelős turizmus:
ez alatt nem egy turisztikai terméket értünk, hanem az utazás környezettudatos módját.
Fenntartható turizmus:
minden olyan turisztikai termék értendő ez alatt, amely a fenntarthatóságot figyelembe veszi és tesz érte. A fenntarthatóság itt azt jelenti, hogy az adott attrakciók generációk múlva is látogathatók, élvezhetők legyenek, azoknak értékei ne csorbuljanak.
Flóra: növényvilág
Geopark:
egy olyan jelentős kiterjedésű terület, amelynek földtudományi öröksége kiemelkedően gazdag, és ezen örökségi elemek megőrzéséért és bemutatásáért is sokat tesznek, gyakran a helyi közösségének bevonásával. A földtudományi értékek – karöltve a kulturális örökségi elemekkel – vonzó célpontot nyújtanak a látogatóknak. Az UNESCO által támogatott Globális Geopark Hálózatnak jelenleg 91, míg az Európai Geopark Hálózatnak 52 tagja van.
Kultúrtáj:
az ember és természet kölcsönhatása által kialakított táj, amely többnyire esztétikai, kulturális és természeti szempontból jól elkülöníthető.
Lassú turizmus:
esetében a turisták viszonylag sok időt töltenek el egy adott területen, hogy azt gyalog, vagy bármilyen jármű használatának segítségével minél jobban megismerjék. Jellemző még, hogy az idelátogatók önellátó szálláshelyeken szállnak meg.
Látogató- és oktatóközpont:
a nemzeti park valamely fő belépési pontján vagy központi fekvésű részén találjuk. A nemzeti park képzett munkatársaitól tájékoztatást kaphatunk a védett természeti terület bejárásának lehetőségeiről, az interaktív kiállítások pedig időjárástól függetlenül lehetőséget biztosítanak a gazdag természeti és kulturális örökség, valamint a természetvédelmi tevékenységek megismerésére. Ráadásként kiadványokat és helyi jellegű ajándékokat is lehet vásárolni.
LEADER:
a francia betűszó jelentése: közösségi kezdeményezés a vidék gazdaságfejlesztésének érdekében. A program az Európai Unió vidékfejlesztési programjaként jött létre, számos magyar település is csatlakozott hozzá.
Natura 2000 terület:
az Európai Unió törvényeiben lefektetett irányelv. A tagállamok által kijelölt olyan védett státuszú területek hálózata, amelyeknél az élőhely és annak növény- és állatfajainak megőrzése az elsődleges feladat. Két típusát különböztethetjük meg: Különleges Természetmegőrzési Területek, valamint a Különleges Madárvédelmi Területek.
Natúrpark:
olyan nagy kiterjedésű, természeti, tájképi, kultúrtörténeti értékekben gazdag terület, amely a felüdülés, a gyógyulás, a fenntartható turizmus, a természetvédelmi oktatás, nevelés, ismeretterjesztés, természetkímélő gazdálkodás céljait szolgálja. A natúrparki címet 2004 óta a természetvédelemért felelős miniszter adományozza. Ez idáig 7 natúrpark kapta meg ezt az elismerő címet.
Nemzeti Park:
az ország jellegzetes, természeti adottságaiban viszonylag érintetlen, olyan nagyobb kiterjedésű területe, melynek elsődleges célja a különleges jelentőségű értékeink védelme, a biológiai sokféleség fenntartása, az oktatás, a tudományos kutatás és a felüdülés elősegítése.
Országos Kéktúra Útvonal:
az 1938-ban létrehozott, Hollóházától az Írott-kőig tartó túraútvonal, valamint a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra együttese. Közel 2500 km hosszan találhatóak állomások, amelyeknél pecsételhetünk a Magyar Természetbarát Szövetség által kiállított füzetbe. Ha az összes pecsétet megszereztük, kiérdemeljük a Kéktúra jelvényt.
Ökoturizmus:
a résztvevők viszonylag zavartalan természeti területeket látogatnak meg úgy, hogy a lehető legkevesebb negatív hatást gyakorolják a látnivaló környezetére. Általában a természeti jelenség, valamint a jelen és múltbéli kulturális értékeinek megismerése és a helyi lakosság támogatása (például kézműves termékek vásárlása stb.) a cél.
Ramsari Terület:
1971-ben létrejött nemzetközi egyezmény, amely a jelentős vizes élőhelyek megóvását irányozza elő.
Szakvezetéses túra:
természeti és kultúrtörténeti látnivalók felkeresése, megismerése szakképzett túravezetők segítségével. A képzett szakvezetők az egyéni látogatók előtt gyakran rejtve maradó összefüggéseket is feltárva, élményszerűen mutatják be az örökségi helyszíneket. A védett természeti területek egy részén – például a fokozottan védett területeken és az egyéb látogatással szemben érzékeny területeken – ez az egyetlen módja a természeti örökség megismerésének.
Tanösvény:
tematikus túraútvonal, amelyen állomáshelyekhez kötődően, táblák és kiadványok segítségével ismerhető meg az érintett terület természeti és kulturális öröksége. Különösen azok számára ajánljuk, akik a természetet önállóan, aktívan szeretnék megismerni.
Tematikus természetvédelmi bemutatóhely:
a természeti vagy kulturális örökség egy-egy tématerületéhez tartozó szeletének részletes bemutatására szolgáló bemutatóhely. Nemzeti parkjainkban számos látványos földtani bemutatóhely, a föld alatti világ csodáit feltáró turisztikai barlang és régi magyar háziállatok biztonságos megismerését biztosító bemutatómajor várja az érdeklődőket.
Tájvédelmi körzet:
általában nagyobb, összefüggő terület vagy kultúrtáj, melynek elsődleges célja a tájképi és természeti értékek megőrzése.
Természetjárás:
egy tájegységet bemutató, a negatív környezeti hatásokat minimalizáló, egész évben végezhető turisztikai termék, amely többségében nem igényel nagyobb anyagi ráfordítást és speciális eszközök sem szükségeltetnek. A természetjárás során az idelátogató megismerkedik a terület kulturális és természeti értékeivel.
Természetvédelmi terület:
az ország jellegzetes és különleges, természeti értékekben gazdag, kisebb összefüggő területe, amelynek elsődleges rendeltetése egy vagy több természeti érték, illetve ezek összefüggő rendszerének a védelme.
Turisztikai termék:
azonos jelleggel rendelkező szolgáltatások összessége. Például: ökoturizmus, zöldturizmus, falusi turizmus, egészségturizmus stb.
UNESCO:
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, amely 1945. november 16-án alakult meg.
Vidéki turizmus:
az ország vidéki régióinak felkutatása, a helyi látnivalókra alapozott turisztikai termékhalmaz, amely tartalmazhat ökoturisztikai, vagy aktív tevékenységeket, gasztronómiai, vagy borászati események meglátogatását, kulturális kínálatban (helyi hagyományok, rendezvények) való részvételt, vagy gyógyturisztikai lehetőségek felkeresését.
Zöldturizmus:
Az ökológiai turizmus, vagy ökoturizmus a környezetért felelosséget vállaló utazás és látogatás a viszonylag zavartalan természeti területeken , azok természeti, valamint jelen és múltbeli kulturális értékeinek élvezete és értékelése céljából, úgy, hogy kíméli azokat a látogatás hatásainak mérséklésével, valamint a helyi népesség társadalmi, gazdasági elonyökhöz való juttatásával
Mit jelent az, hogy "félpanziós ellátás"?
A félpanziós ellátás reggelit és vacsorát jelent.
Mi az a "kontinentális reggeli"?
Péksütemény vagy kenyér, vaj/margarin, dzsem, sajt/felvágott, tea/kávé.
Mi az a "büfé jellegű" vagy "svédasztalos" reggeli, vacsora?
A büfé jellegű vagy svédasztalos reggeli/vacsora többféle, önkiszolgáló jelleggel összeválogatott ételteket tartalmaz. A svédasztalos ellátás bővebb kínálatot biztosít a büfé jellegűnél. Figyelem! A büfé- vagy svédasztalos étkezés sem tartalmazza az italokat!
Mi az az "all inclusive" ellátás?
Az "all inclusive" ellátás minimum napi háromszori bőséges étkezést, délutáni snacket valamint korlátlan üdítő és nem alkoholos ital fogyasztást tartalmaz.
Mit az a "stúdió"?
A stúdió egy légtérben található szobából és főzősarokból, valamint egy fürdőszobából áll.
Mi az a "lakóegység"?
Egynél több szobából álló, konyhával nem rendelkező lakrész, amiben a vendégek bizonyos helyiségeket (előszoba, néha fürdőszoba is) közösen használnak.
Mi az "apartman"?
Egy apartman hálószobából, és egy ettől elkülönülő részben található konyhából és fürdőszobából áll. A konyha-nappalik bizonyos esetben pótágyazhatóak.
Mi az a "pótágy"?
Többnyire összecsukható ágy, földre rakható ágybetét, fotelágy, vagy ülőgarnitúrából átalakítható ágy.
Mi az az "egyágyas felár"?
Ha egy szobát egy vendég egyedül kíván igénybe venni, az iroda egyágyas felárat ad hozzá a fejenként meghatározott szobaárhoz.
Mit jelent az, hogy "üdülőhelyi illeték"?
A külföldi szállásadók vendégeik után helyi adót kötelesek fizetni, amit "üdülőhelyi illeték" néven adnak hozzá a szobaárhoz. Az üdülőhelyi illeték összege nem haladja meg az 1-2 Euro/fő/napot, amiből 12 éven aluli gyermekek esetében többnyire kedvezmény is jár.
Mi az a "pályaszállás"?
A pályaszállás olyan szálláshely, ahonnan nincs szükség jármű igénybevételére a pálya megközelítéséhez, vagyis a pálya gyalogosan vagy sítalpon megközelíthető.
Mit jelent az, hogy egy program "fakultatív"?
A fakultatív program olyan szervezett kirándulás vagy program, aminek az árát az utazás alapára nem tartalmazza. A fakultatív programon való részvételről az utas szabadon dönt a szabad helyektől függően.
Mire jó az útlemondási biztosítás?
Ha az utas betegség-, baleset- vagy egyéb káresemény miatt nem tud az utazáson részt venni, a biztosító megfizeti az utas kárának a biztosítási feltételekben meghatározott mértékét. Az akadályoztatás okának és a bizonyítás módjának részleteit a biztosítási szerződés tartalmazza. Bizonyos típusú utakra a biztosítás megkötése kötelező.
Miért érdemes az Európai Unió területére utazóknak betegség-, baleset-, és poggyász (BBP) biztosítást kötni, ha az Unió elfogadja a magyar társadalombiztosítást?
Egyrészt a biztosítók által kínált szolgáltatások nem csak az egészségügyi ellátásra vonatkoznak, hanem egyéb bizonyítható károkat is térítenek. Másrészt az Európai Unió elfogadja ugyan a magyar társadalombiztosítást (ha a biztosított jogosultságát igazolni tudja), ez mégis csak néhány országban jelenti a sürgősségi egészségügyi ellátás ingyenességét. Az országok többségében az alapellátás sem ingyenes, ezért a helyiekhez hasonlóan a külföldieknek is fizetniük kell, még ha Magyarországon érvényes társadalombiztosítással rendelkeznek is. Ha azonban biztosítást kötnek, minden jogos és igazolható költséget a biztosító átvállal, amennyiben a biztosított a szerződésnek megfelelően jár el. Az egyes országok egészségügyi rendszeréről és a támogatások / fizetési kötelezettségek rendszeréről részletes leírást talál az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján.
Mit tegyek, ha biztosítást kötöttem, és egészségügyi ellátásra szorulok külföldön?
Azonnal értesítse biztosítóját a biztosításon szereplő telefonszámon, hogy utólag ne alakulhasson ki jogi vita a szükséges intézkedéseket illetően.
Melyik biztosítás jobb?
A biztosítások többnyire áruknak megfelelő mértékű szolgáltatásokat nyújtanak. Ha olyan térségbe látogat, ahol magasabb a rizikófaktor, vagy magasak a sürgősségi egészségügyi ellátás önköltségei, érdemesebb a komolyabb szolgáltatásokat nyújtó drágább biztosítások közül választani. Az egyes országok egészségügyi rendszeréről és a támogatások / fizetési kötelezettségek rendszeréről részletes leírást talál az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján.
Ha nem kötöttem külön biztosítást, hogyan igazolhatom külföldön, hogy Magyarországon biztosított vagyok?
Külföldi utazás előtt ki kell váltani az egészségbiztosító helyi kirendeltségén az Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Az egészségbiztosító csak annak adja ki a kártyát, aki a biztosító adatbázisa alapján Magyarországon jogosult társadalombiztosítási szolgáltatásokra. A kártya átmeneti jelleggel egy másik uniós tagországban tartózkodó számára az orvosilag szükséges ellátások igénybevételére jogosít az adott ország előírásainak megfelelően. Az egyes országok egészségügyi rendszeréről és a támogatások / fizetési kötelezettségek rendszeréről részletes leírást talál az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján.
Kiutazás közben, országhatáron belül baleset ért / autómat kirabolták. Fizet a biztosító?
A betegség-, baleset és poggyászbiztosítás csak az országhatáron kívül érvényes, így a biztosító ebben az esetben |